20 Nisan 2008 Pazar

Google'dan Resim Etiketleme Oyunu

Google resim aramalarında yaşanan sıkıntıları çözmek için şimdilik de olsa yazılımdan çok insanlara güvenme yoluna gitmiş. Tagging denilen etiketleme yöntemini gerçekleştirmek için geliştirilmiş ve buradan erişebileceğiniz bir oyunu kullanıma sürmüş. Bu oyun daha önce CAPTCHA ile ilgili yazımda belirttiğim mantığa benzer bir yaklaşım ile hazırlanmış.

Oyun şu şekilde çalışıyor; siz ve tanımadığınız başka bir oyuncu beraber aynı resimleri görmeye başlıyorsunuz. Gördüğünüz resimler için etiket önerilerini girdikçe girilen eş etiketler sonucunda puan kazanıyor ve yeni bir resme geçiyorsunuz. 2 dakika içinde oyun bitiyor. Sonunda ödül falan yok ama eğer Google hesabınız ile giriş yapmışsanız puan kaydınız tutuluyor.

Sonuç olarak Google iki kişinin onayını almış bir etiketi buluyor ve bir nebze kesinlikle bu resmi etiketlemiş oluyor.

Tabi oyun ve katılımcıların çoğu İngilizce kullanıdğı için etiketleri İngilizce girmek gerekli. Ayrıca Off-Limits listesinde gösterilen bazı etiketlerin girilmesine izin verilmiyor. (Sanırım kesinliğe kavuşmuş olanlar, örneğin sanatçı isimleri gibi)

Oyun sizin kadar karşınızdakine de bağlı. Siz mantıklı etiketler girseniz bile karşınızdaki kişi bunları girmedikçe çok daha açıklayıcı olabilecek etiketler yerine adam, kadın, siyah, beyaz gibi çok açıklayıcı olmayan genel etiketler ile eşleşebiliyorsunuz.

Ayrıca sanırım resimler kolay yüklenmesi açısından küçük ve kalitesi yüksek olmayanlardan seçiliyor.

Boş vakti ve can sıkıntısı olanlar Google Resim aramalarını geliştirmeye bu oyunu oynayarak yardımcı olabilir.

Hiç yorum yok: