28 Ağustos 2012 Salı

Apple'ın Samsung'a karşı kazandığı patent davasının anlamı

Geçtiğimiz haftanın sansasyonel haberi Apple'ın Samsung'a karşı açtığı patent ihlali davasını kazanmış olmasıydı.

Bunda en önemli sebep yüksek gözüken tazminat miktarı.Basın genel olarak yüzeysel bir biçimde milyar dolarlık ceza olarak haberi geçti. Yurt dışında bile olay çok detaylı incelenmiyor zira doğrusunu söylemek gerekirse patent davaları sıkıcı ve anlaması zor davalar.

Pek bahsedilmeyen detayları meraklılarına kolay anlaşılabilecek şekilde özetlemek istedim.

 1. Dava Apple'a ait bir kaç patentin Samsung'a ait bir kaç üründe ihlal edildiğine dair açıldı.
 2. Dava jürili bir federal mahkemede görüldü. Jüri seçimi için oturum yapıldı ve yargıç Lucy H. Koh tarafından seçildi.
 3. Apple 4 adet Design ve 3 adet Utility patentin ihlal edildiğini gerekçe gösterdi (Design ülkemizde endüstriyel tasarım denilebilecek ve şekil yönünden koruma sağlayan bir patent. Utility ise işlev yönünden buluşları koruyor)
 4. Patentlere 2007 yılında Apple'ın ilk Iphone'u piyasaya sürmesinden hemen önce başvurulmuş.
 5. Tasarım patentleri genel olarak yuvarlak hatları olan elektronik cihazları korumaya almaya yönelik
 6. Utility patentleri ise menüler, pencereler (örneğin bouncing scroll gibi) ve çoklu dokunmatik arabirimin özellikleriyle ilgili.
 7. Samsung karşılık olarak kendi patentlerinin ihlal edildiğini belirtti. Samsung'un itiraz ettiği patentler ise alt seviye haberleşme alanında alınmış patentler. Mahkeme bunların ihlal edilmediğine karar verdi.
 8. Dava sonucunda jüri Samsung'un "kasıtlı olarak" patent ihlali yaptığına karar verdi.
 9. Kasıtlı olarak ihlal önemli zira hakim jürinin belirlediği 1 milyar dolarlık tazminatı 3 katına çıkartabilir.
 10. Apple davayı açtığında 2.5 milyar dolarlık bir tazminat talep ediyordu.
 11. Samsung ve Apple'ın karara itiraz etmesi bekleniyor yani bu kesin karar değil.
 12. Kararın verilmesinde tek tek patentlerin net olarak ihlali değil de "trade dress" denilen yani genel sunumun taklit edildiği görüşünün ağırlık kazandığı belirtiliyor.
 13. Daha önce Almanya, İngiltere, Hollanda Avustralya gibi ülkelerde açılan davalarda ihlal olmadığına karar verilmişti.
 14. Bu karar kesinleşse bile Android'i yani yazılım platformunu etkilemiyor. Ama konunun muğlaklığı ve bir tehdit oluşturma ihtimali karşısında Google'ı bir açıklama yaparak bu tür davaların yeniliği engelleyecek ve tüketicinin aleyhinde gelişecek şekilde kullanılmaması gerektiği yönünde bir açıklama yapıldı.
 15. Karar sonrasında Apple hisseleri yükselirken (%2: 15 milyar dolar) Samsung hisselerinde düşüş (%7.45: 12 milyar dolar) yaşandı.
Bazı yorumcular 1 milyar dolarlık tazminatın önemli bir miktar olmadığını belirtiyor. Bazıları ise çok büyük kayıp olarak gösteriyor. Bunun sonuçlarını ancak temyiz sonucu belli olduğunda ve zaman içinde göreceğiz. Eğer bu  Samsung veya başka firmaların önünü tıkarsa o zaman Apple için büyük zafer ama tüketiciler için kötü bir durum olur.

Şahsen bu kadar muğlak ve genel istemleri olan patentlerin verilmesi veya verildikten sonra bu denli geniş kapsamlı koruma sağlaması bana doğru gelmiyor. Hele ki jürinin kasıtlı ihlal demesi aşırı bir karar. Iphone piyasaya ilk çıktığında hali hazırda dokunmatik ekranlı ürünler vardı. Akılda kalıcı özelliği ise düzgün uygulanmış multitouch özelliği ve cam ön paneldi.

Ipad veya Galaxy Tab ise uzun süredir zaten olan tablet PC adı verilen ürünlerin yeniden şekillendirilmesinden başka bir şey değil.

Aslında Apple'ın yaptığı şey de bilinen şeyleri bir arada düzgün ve kullanılabilir şekilde sunması. Bunu çok iyi yaptığından çok beğenilen ürünler üretti ve ticari olarak da sağlayabileceği maksimum faydayı elde etti. Kişisel görüşüm Samsung'un Apple'ı ticari zarara uğratmadığı ve Apple'ın patentlerinin çok genel olduğu ve aslında yenilik olmadığı yönünde. Ama çabaları bundan sonra olacakları engellemek için gibi duruyor zira Samsung arayı kapatmak yolunda adımlar atmakta.

CNN'in derlediği ve patent ihlali olduğu belirtilen telefon modellerine ve tazminat miktarlarına bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

İhlal edildiği belirtilen patent dokümanlarına aşağıdaki sayfalardan ulaşabilirsiniz.

Utility
http://www.google.com/patents/US7469381
http://www.google.com/patents/US7844915
http://www.google.com/patents/US7864163

Design
http://www.google.com/patents/USD593087
http://www.google.com/patents/USD618677
http://www.google.com/patents/USD604305
http://www.google.com/patents/USD504889

Hiç yorum yok: