16 Ocak 2009 Cuma

Symbian Uygulamalarında Sertifika Probleminin Çözüm Yöntemleri

Symbian işletim sistemlerinde uygulama kurmak istediğinizde geçersiz sertifika, güvenli olmayan üreticiden gelen sertifikalar desteklenmiyor ve bu tarz uyarılar alıyorsanız telefonunuza çoğu symbian uygulamasını yükleyemiyorsunuz demektir.

Bu symbian tarafından güvenlik amaçlı geliştirilmiş ama işleri bir hayli zorlaştıran bir yenilik.

Bunu aşmak için elinizde iki seçenek var. Birincisi telefonunuzu hackleyerek sistem dosyalarını değiştirmek böylece sertifika sorulmasının önüne geçmek.

İkincisi ise kendi telefonunuza uygun bir sertifika edinerek programları bu sertifika ile imzaladıktan sonra çalıştırmak. Sertifika gerektiren her program için bunu yapmanız lazım. Bunun için IMEI numarasını bazı forumlarda sertifika üretebilen kişilere vermeniz ve bir süre sonra sertifika dosyalarını (.key ve .cer) alarak signsis programı ile kullanarak programları imzalamanız. Burada IMEI’nizi bilmediğiniz kişilere vermenin riski söz konusu.

Ancak birinci yönteme göre daha etkili. Çünkü telefonunuzu hackleseniz bile ileride yazılım güncellemesi yaptığınızda hackin işe yaramamazı mümkün. Ayrıca örneği bugün itibariyle N82 (yeni firmware), N79, N85, N96 gibi telefonların hacklenmesi için bir yöntem yayınlanmış değil.

Konu hakkında ayrıntılı bilgiyi çeşitli forumlarda bulabilirsiniz. Forumlarda öncelikle telefonunuzun modelini bilin ve bunun symbian versiyonunu öğrendikten sonra işleme girin. Örneğin N96 Symbian 9.3 işletim sistemi kullanıyor. Symbian 9.1 ve 9.2 işletim sistemi kullanan telefonlar için hackleme yöntemleri anlatılıyor.

Hiç yorum yok: