17 Haziran 2008 Salı

Dijital Fotoğraf Makinesi Satın Alma İpuçları

Daha önce genel ayrıntıları ile dijital fotoğraf makineleriyle ilgili yazılar yazmıştım. Ancak hem yaza girmemiz hem de kullanıma bağlı pratik konulara değinmemiş olmam nedeniyle makro, lens gibi detaya yönelik değil, kullanım ile ortaya çıkabilecek konular hakkında basit ipuçları vermek istedim.

Bu ipuçları cevaptan çok soru niteliğinde. Çünkü her kamera için farklı cevaplar almak mümkün. Bu soruların cevaplarını satıcıdan veya bilgi kaynaklarından, forumlardan aramak size kalıyor. Kağıt üzerinde mükemmel kameraların çok pahalı olduğunu göz önüne alırsanız bazı özellikleri feda ederek ucuz makineler almanız bu şekilde mümkün olabilecek.

dpreview.com (soldaki menüde Buying Guide > Side By Side) isimli site kameraları karşılaştırmaya imkan tanıyor. Bu sitede bulunan makinelerin teknik özelliklerini düzgün bir liste halinde inceleyebilirsiniz. Aşağıda ise orada yer almayan nesnel ve kullanıcıdan kullanıcıya değişik tercihlere neden olabilecek unsurları ve kullanım sonuçlarını görebilirsiniz.

 1. Megapiksel önemli mi?
  İlk madde olarak artık pek çok kişinin bildiği ama yine de cezbedici unsur olarak kanılabilen megapiksel konusuna değinmeliyim. Eğer fotoğraf makineniz kaliteli çekim yapmıyorsa 30 megapiksel çekim yapsa da istediğiniz kaliteyi yakalayamazsınız. Ancak yenilenen kameralarda sürekli mp artırımına gidildiği için kameranın yeni olup olmadığını bu şekilde anlayabilirsiniz. Fakat diğer özellikleri umursamaksızın 7 yerine 8, 10 yerine 12 mp bir kamera alırsanız sonra pişman olma olasılığınız son derece yüksek.
 2. Çekim hızı
  Makine açılırken veya fotoğraf çekerken kaç saniye bekliyor?
 3. Flash hızı
  Flaş gerektiren durumlarda bir resim çektikten sonra 5-10 saniye beklemek mi gerekiyor? Bu genellikle belirtilmeyen ancak daha sonra son derece can sıkan beklemelere neden olan bir durum.
 4. Resim kalitesi nasıl?
  Bu göreceli denebilecek ama gözle de fark edilebilecek bir soruyu gündeme getiriyor. Resimler kaliteli çıkacak mı? Resim kalitesini pek çok farklı faktör belirliyor ama bu bir gerçek ki bazı kameralar kaliteli bazıları ise kötü resimler çekiyor.
  Bunu öğrenmenin en iyi yolu webde özellikle yabancı kaynaklı sitelerde çeşitli koşullarda o kamera ile çekilmiş resimleri aramak. İmkanınız varsa kamera ile resimler çekmek ve bilgisayarda ve baskıda bunları incelemek.
 5. Gece çekimleri nasıl?
  Artık çoğu dijital kamera aydınlık ortamlarda çok güzel resimler çekebiliyor. Ama bu yanıltıcı durum aynı makine ile geceleri fotoğraf çekerken ortaya çıkabiliyor. Bu flaşın yetersizliğine bağlı olduğu gibi makinenin diğer teknik özelliklerine de bağlı.
  Resim kalitesinde olduğu gibi gece çekilen resimlerin kalitesini de incelemelisiniz.
 6. LCD ve Vizör ne alemde?
  Gündüz çekim yapanların en büyük dert yandığı konulardan biri sadece LCD'si olan kameralarının yansıma yapması. Ayrıca bir vizörü de yoksa şansa fotoğraf çekmek zorunda kalabilirsiniz. Bu küçük gibi görünen ama karşılaşıldığında epey can sıkan bir durum.
 7. Ne tür hafıza kullanıyor?
  Dijital kameralarda artık dahili belleğin neredeyse hiç önemi yok. SD kartlar çok popüler olmasına rağmen farklı saklama yöntemleri kullanan makineler de mevcut. Tercihinizi yaparken dikkatli olun.
 8. Pil ömrü nasıl? Ne tür pil kullanıyor?
  Her elektronik alette olduğu gibi fotoğraf makinelerinde de pil tüketimi kullanıma göre değişiyor. Ancak bazı kameralar pili emerken bazıları daha tutumlu kullanıyor. Li-ion piller daha uzun ömürlü dense de genellikle değiştirilemez olmaları yüzünden şarja mahkum kalabiliyorsunuz. Standart AA veya AAA kalem piller ile kullanılabilen bir makine kullanmak gerekli mi diye kendinize sormalısınız. Bu pillerin şarj edilebilir ve yüksek amperaja sahip modelleri ile uzun süreli kullanım sağlamanız da mümkün olabilir.
 9. Ayarlar kolay yapılabiliyor mu?
  Makinenin ayarları kolay mı? Menüler anlaşılıyor mu? Makinenizi aile içinde ve elektronik konusunda sıkıntı yaşayanlar ile birlikte kullanacaksanız kullanımının kolay olmasına dikkat edin. Otomatik çekim modu özelliği ile vasat ama görülebilir fotoğraflar çekmeniz mümkün olabilir.
 10. Yeteri kadar ayar yapabiliyor muyum?
  Eğer anı fotoğrafı dışında özel fotoğraflar çekmek istiyorsanız istediğiniz ayarları kullanabilmek için bir manuel moda ihtiyacınız olacaktır. Bazı kameralar buna izin vermez sadece önceden belirlenmiş ayarları kullanmanız mümkün olur.
 11. Bu fiyata değer mi?
  Fiyat kalite göstergesinden çok üreticilerin belirlediği rakamlar. Pahalı makine iyi olacak diye bir kural yok. Bazı üreticiler bir senede 30 modeli piyasaya sürüyor ama ertesi sene bunların en fazla 15 tanesi veya üst modelleri piyasada kalabiliyor. Bu da demek ki bazı makineler kaybetmeye mahkum. Bunlardan uzak durmanız için biraz araştırma ve yorum okumanız gerek.
 12. Kırmızı göz, sarsıntı önleyici, pozlama gibi özellikler inandırıcı mı?
  Kırmızı göz önleyici artık gayet güzel biçimde uygulanıyor. Ancak bazı sarsıntı önleme özellikleri fotoğraf makinesinin ISO değerini artırarak gerçeğinden daha farklı çekiyor. Böyle olunca da noise denen istenmeyen pikseller oluşuyor. Bu nedenle bu unsurları özellikle arıyorsanız baktığınız kamerada gerçekten işe yaradığına emin olduktan sonra almayı düşünün.
 13. Dayanıklı mı?
  Özellikler tuşlar, ekran ve kasa gibi fotoğraf çekimi ile ilgisi olmayan özellikler bazen sorun oluşturuyor. Marka kameralarda bu sorun az olsa da yok değil. Modelden modele de farklılık gösteriyor. Bunu anlamak için makineleri elinize almanız ve verdiği hisse göre hareket etmeniz yeterli olabilir.
 14. Kaç sene kullanmayı düşünüyorsunuz?
  Aldığınız aleti yaklaşık kaç sene kullanacağınıza karar verebilirseniz harcayacağınız ve arayacağınız özelliklere de bu şekilde karar verebilirsiniz.
 15. Fiyata değil özelliklere göre satın alın.
  Bütçem X lira diyerek X'e en yakın ve görünen özellikleri en iyi makineyi almayın. Bunun yerine istediğiniz özellikleri bir yere yazıp buna uygun bir makine arayın.
 16. Markanın önemi var mı?
  Markanın direkt önemi yok. (teknik destek soru işaretleri dışında) Daha çok her elektronik pazarında olduğu gibi efsanevi ürünler var. Yani Canon'un a modeli Nikon'un b modeli, Fuji'nin c modeli gibi piyasaya çıktığı şartlarda o fiyat aralığında ve performans bakımından optimum ürünler bulunabilir.

Hiç yorum yok: