18 Şubat 2012 Cumartesi

Iphone, Jailbreak ve Unlock ile ilgili Temel ve Özet Bilgiler


IOS: Operating System’in başına I harfi gelerek üretilmiş kısaltmadır. Donanım yanında ICihazların en güçlü özelliğidir. Şu anda pek çok Apple ürününde kullanılan işletim sistemi olan IOS zaman zaman büyük ara sıra da küçük güncellemeler ile yenilenmektedir. Ipad, Ipod Touch ve Iphone’da pek çok uygulamanın aynı şekilde kullanılmasını sağlayan yazılımdır. Örnek olması açısından Android, Windows Mobile veya Symbian gibi bir platform olduğu söylenebilir.

Jailbreak: Iphone içinde Apple’ın IOS’a getirdiği kısıtlamalar yüzünden kurulması mümkün olmayan programları kurmak ve sistem değişiklikler yapmak için uygulanan yazılım yüklemesidir. Bu şekilde iphone’un erişilemeyen kısımlarına erişim mümkün hale gelmekte ve tema, tweak ve uygulama olarak performans ve görünümü değiştirecek köklü değişiklikler yapılabilmektedir. Halk arasında iphone kırmak olarak da adlandırılabilmektedir. Bu işlem telefonun garantisinin sona ermesi anlamına gelebilir. Kaldırılması mümkündür. Her yeni IOS versiyonu için farklı jailbreak yöntemleri bulunmaktadır.

Tethered jailbreak: Genelde yeni bir IOS versiyonu çıktığında öncelikli tethered jailbreak sürümü hazırlanır. Hızlı piyasaya sürülmesi açısından ve IOS’un bazı kısımlarına erişim o anda bilinmediğinden bu tarz jailbreakler iphone ve idevicelarda kullanılabilir. Dezavantajı cihaz açılıp kapandığında bilgisayara bağlayarak jailbreak kadar uzun süre olmasa da bir bağlantı zorunluluğu olmasıdır. Piliniz bittiğinde şarj aleti bulsanız dahi bir de bilgisayara ihtiyaç duyacağınız anlamına gelir.

Untethered jailbreak: Telefon açılıp kapandığında dahi bilgisayara bağlamadan kendi kendine açılmayı sağlayan jailbreak türüdür.

IPSW: Boyutu 600-700 Mb boyutlarında olan ve cihazın içindeki yazılımı barındıran dosyadır. IOS güncellemesi sırasında bu dosya Itunes tarafından indirildikten sonra cihaza kurulur.
Reds0w: Bir jailbreak kurulum uygulamasıdır.

Cydia: Jailbreak sonrası gelen ve Appstore benzeri işlevi olan ancak farklı konumlardan uygulama dışında yazılım ve arabirim değişiklikleri yüklemeye yarayan kurulum yöneticisi. 

Cydia Repoları: Repo dosya bilgileri ve kurulum için bir sunucudan sağlanan listelerdir. Bu listeleri Cydia içine kaynak olarak ekledikten sonra o repodaki içerik görüntülenebilir ve telefona indirilip kurulabilir. Cydia ilk kurulduğunda bazı repolar ile birlikte gelmektedir. İstenildiğinde farklı amaçlarla repolar eklenebilir.

Unlock: Telefonun sim kart kilidi olup olmadığı konusudur. Son zamanlarda satılan 4 ve 4S modelleri unlocklu (sim kilitsiz olarak) yurtdışından satın alınabilmektedir.

Baseband: Her IOS güncellemesinde yenilenen telefonun modem yazılımındaki bilgilerdir. Baseband özellikle sim kilitli telefonlarda önemlidir. Eğer IOS güncellemesi sırasında basebandi yükseltirseniz bu durumda sim kilit uygulamakta kullandığınız yöntemler kullanılamaz hale gelebilir. IOS güncellemesi sırasında baseband preserve moduyla bir özel IPSW dosyası oluşturup cihazınızı bununla güncellerseniz IOS versiyonu değişirken baseband sabit kalır.

SHSH Kaydı: Bu kayıt baseband bilgilerini taşır. Eğer bu bilgiler olmazsa telefonun IOS versiyonunu bir alt versiyona indirmeniz mümkün olmaz. Unlock problemi yaşayanların bu kaydı kaydetmesinde büyük önem bulunmaktadır.

Ultrasn0w: Telefonun unlocksuz (sim kilitli) olması durumunda arkaplanda çalışarak sim kilitsizmiş gibi çalışmasını sağlayan Cydia uygulamasıdır. Kurulabilmesi için telefonun jailbreak yapılmış olması gerekir. Ayrıca basebandinin destekleniyor olması gerekmektedir.

Gevey sim:  Ultrasn0w tarafından desteklenmeyen bazı baseband ile gelmiş telefonlarda kullanılan sim interposer denilen bir donanımdır. Sim kartı bunun üzerine yerleştirdikten sonra cihaza takıp ilgili adımları uyguladığınızda telefonu bir şekilde kandırarak herhangi bir sim kart ile uygulamak mümkün olacaktır.

Not: Burada anlatılan tüm bilgiler tarafımdan yazılmış olup izinsiz paylaşılmaması rica olunur. Ayrıca yazıda bahsedilen konuların tamamı yasaldır.

Hiç yorum yok: