17 Ağustos 2010 Salı

Web Tasarımda Sıkça Rastlanan Hatalar ve Tavsiyeler

Web 2.0,  netten kazanç, Ajax, user interaction, mobileweb vs. derken profesyonel olarak çalıştırılan pek çok sitede dahi büyük hatalar görmekteyiz. Uzun zamandır aklımda olan bu konuyu işini düzgün yapmak isteyenler için derliyorum.

1) Landing page hataları: Site açıldığında yüklenen ve ziyaretçiyi kendine çekecek olan sayfalarda gereksiz reklamlar, flash animasyonlar,popuplar kullanıldığını görüyoruz. Bunlar eskide kaldı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Ziyaretçiyi sonsuza kadar kaybetmenin veya size olan güvenini peşinen sağlamak istemiyorsanız bu konuya dikkat edin. Bir sinema filmi sitesi flash animasyon ile başlarsa çoğu kişi bundan sıkıntı duymaz ama bir restoranın adresini almak için flash intro görmek zorunda kalıyorsak burada problem var demektir.
İyi bir yüklenme sayfası ziyaretçiyi mümkün olan en çok içeriğe en rahat şekilde erişecek şekilde tasarlanmalıdır. Bırakın ziyaretçiniz siteyi kendi yorumuyla incelesin. Siz küçük nüanslar ile dikkat çekmek istediğini içeriğe zaten yönlendirebilirsiniz.

2) Sayfa yüklenme süreleri: Gerekli gereksiz onlarca bilgiyi, optimize edilmemiş grafikleri ve aşırı büyük reklamları ziyaretçinize dakikalarca yüklemek zorunda bırakmayın. Dial-up veya düşük hızlı bağlantıların olduğu zamanlarda site optimizasyonu çok önemli bir konuydu. Şimdi daha geniş hızlı internet bağlantıları yüzünden tasarımcılar megabytelarca site yükletmenin sıkıntı olmadığını düşünüyorsa yanılıyorlar. Zaten site yüklenme kriteri de Google Adwords için bir etmen olmasından bunun çok önemli olduğunu tahmin ediyor olabiliriniz.

3) Aşırı flash, javascript uygulamaları: Firefox veya Chrome ne kadar stabil olursa olsun gereksiz veya yanlış programla ile hazırlanan flash veya javascript uygulamaları yüzünden çökebilirler veya donmalara neden olabilir. Ne olursa olsun bu uygulamaların bellek tüketimi olduğunu unutmayın.

4) Mobil dostu olmayan siteler: 3G ve yaygınlaşan Wi-fi ve akıllı telefonlar sayesinde siteler artık sadece bilgisayarlardan görüntülenmiyor. Tasarlanan sitelerin en azından birkaç mobil platformda test edilmesi hem ziyaretçilerinizi memnun eder hem de toplamda site kalitenizi yukarı çeker.

5) Navigasyon hataları: İnsanların sitenizi bulmaca çözer gibi çözmesini beklemeyin. Aradıkları içeriğe çapraşık linkler ile rahat biçimde ulaşmalarını sağlamalısınız. Bunun için Wikipedia örneğine bakabilirsiniz.

6) Yanıltıcı içerikli reklamlar: Ziyaretçilerin gözünde değer kaybetmek istiyorsanız inanılmaz veya alakasız veya devasa reklamlar kullanmanızda sakınca yok.

7) Vaad edilen ama mevcut olmayan içerik veya hizmetler: Kendini aldatılmış hisseden bir ziyaretçi sitenizi bir daha hatırlamayacak Google Aramalarında görse bile sitenize girmeyecektir. Mesela legal MP3 download imkanı sunuyorsanız emin olun dosya kolay biçimde erişilebilir olsun. Bir siteyi başarılı kılan en büyük sebep ne renkler ne grafikler ne de kullanılan teknolojidir. Basit de olsa içeriği zengin ve kaliteli olan siteler her zaman başarılı olmuştur. Çoğu site başarıyı bir günde yakalamaz. Bunun için içeriği zamanla geliştireceğinizi unutmayın.

8) Çalıntı içerik: Çoğu site sahibi sağdan soldan topladığı bilgiler ile site yapmaya çalışıyor. Bu şekilde yapılan siteler genellikle kendini belli ediyor ve bu zaaf yüzünden büyüyemiyor. Buna birbirinin kopyası olan alışveriş siteleri örnek verilebilir.

9) Aşırı zorlama tasarımlar: Güzel ve orjinal tasarım güzeldir ama sadece tasarlayanın anlayacağı sayfaların 1 kişiye yönelik olduğunu unutmayın.

Bu konuda size yardımcı olabilecek en önemli şey siteyi tarafsızlığına güvendiğiniz birine inceletmeniz ve ondan gelecek önerileri dikkate almanız olacaktır. Kendiniz de site içinde gezerken nerelerde zorlandığınızı neyin gereksiz olduğuna dikkat etmelisiniz. Web tasarım sadece tasarım değildir ve kullanılabilirliğin çok önemli olduğunu unutmayın.Yeni imkanlardan faydalanırken uç teknolojiyi kullanacağım diye genel nüfusun kullanamayacağı siteler yapmamalısınız. Bu sizi yenilik arayışından yıldırmamalı ve kalıplara sıkıştırmamalı ama bazı genel kurallar olduğunu da unutmayın.

1 yorum:

web dizayn dedi ki...

web tasarımı hakkında bayağı açıklayıcı bir makale olmuş... bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkürler...